Posvätná geometria
Učenie o základoch posvätnej geometrie môže prehĺbiť naše chápanie sveta, v ktorom žijeme a prírodných zákonov, ktoré ho riadia. Je to v podstate štúdium duchovného významu rôznych tvarov. Dá sa aplikovať na rôzne formy, čísla a vzory, ktoré vidíme v prirodzenom svete. Špirála slimačej ulity, podmanivý vzor jedinej snehovej vločky, či konáre stromu môžu byť príkladmi posvätnej geometrie. Posvätná geometria existuje aj v mikro a makrosvete , ktorý nevidíme voľným okom, na bunkovej úrovni, ale aj vo hviezdach a obiehajúcich planétach.
Myšlienka, že vesmír sa riadi zložitou rovnicou, siaha až do starovekých egyptských a mezopotámskych kultúr. O stáročia neskôr sa mu dostalo väčšej pozornosti v starovekom Grécku, ktoré spopularizovali filozofi ako Pytagoras a Platón.
O platónskych telesách
Grécky filozof Platón študoval základný vzorec vesmíru hlbokým spôsobom, zdedil časť vedomostí
od Egypťanov a iných starovekých kultúr. Založil 5 základných jednotiek hmotného vesmíru ako ho poznáme,
čo je známych 5 platónskych telies – štvorsten, šesťsten, osemsten, dvanásťsten a dvadsaťsten.
V pôvodnom modeli, s ktorým prišiel Platón, každé z platónskych telies predstavuje jeden prvok.
Kocka predstavuje Zem, štvorsten oheň, osemsten predstavuje vzduch, dvadsaťsten vodu a dvanásťsten éter.
Spojením hrán štyroch rovnostranných trojuholníkov vznikne štvorsten. Spojením hrán veľkostných štvorcov vznikne šesťsten. Spojením hrán ôsmich rovnostranných trojuholníkov vznikne osemsten. Spojením hrán 12 päťuholníkov vznikne dvanásťsten. Spojením okrajov 20 rovnostranných trojuholníkov vznikne dvadsaťsten.
Čo robí tieto tvary tak zvláštne, je to, že plochy, uhly a hrany sú všetky zhodné a že každý z nich môže dokonale zapadnúť do gule so všetkými rohmi, ktoré sa dotýkajú. Neexistujú žiadne iné tvary, ktoré by vyhovovali týmto parametrom.
Ako využiť posvätnú geometriu vo svoj prospech
Posvätná geometria zastáva myšlienku, že všetko je prepojené. Už len jednoduché sledovanie týchto vzorov môže byť veľmi upokojujúce. Či ich cielene pozorujeme v okolitej prírode alebo si ich zakomponujeme vo forme dekorácii do svojich príbytkov. Tieto tvary nám pomáhajú navodzovať meditačné stavy, upokojujú našu myseľ, ochraňujú nás a harmonizujú priestor, v ktorom sú umiestnené. Ďalšou možnosťou je nosenie symbolov posvätnej geometrie ako šperkov .
Posvätná geometria v prírode a hudbe
Ak ste zvedaví, ako sa pred vašimi očami odohráva posvätná geometria, jednoducho sa vyberte na prechádzku do prírody. Prírodné vzory sú všade okolo nás. Pozri sa do stredu slnečnice, snehová vločka….Pozoruješ, cítiš alebo reaguješ na opakujúce sa vibrácie a vzorce energie. Živá špirála lastúry nautila alebo ovčieho rohu, do seba zapadajúce šesťuholníky včelieho úľa, podzemná formácia kryštálov, točenie pavúčej siete a formácie sťahovavých vtákov. To všetko sú návrhy a vzory, ktoré sú oveľa viac než len estetické. Ich krása je funkčná, ich štruktúra vytvára špecifickú dynamiku, silu a rovnováhu potrebnú na podporu úlohy jednotlivca a kolektívu.
Posvätnú geometriu možno v prírode nielen vidieť, ale aj počuť. Existuje dôvod, prečo miešanie určitých nôt v hudbe znie harmonicky, zatiaľ čo nesprávna nota môže rýchlo spôsobiť nepríjemnú disharmóniu. To, čo počujeme sú skutočné vibrácie , ktoré môžeme fyzicky zmerať .
Fascinujúci výskum liečenia zvukom a zvukových kúpeľov ukazuje ako môžu hudobné vibrácie ovplyvniť našu fyziológiu. Všetci to na určitej úrovni zažívame, napr. keď počúvame rýchle tempá a naberáme otáčky alebo sa cítime okamžite pokojnejší pri počúvaní pomalých, hypnotických tónov.
Bežné tvary a ich význam
Trojuholník
Predpokladá sa, že trojuholníky v posvätnej geometrii symbolizujú rovnováhu a harmóniu. Trojstranný tvar môže súvisieť aj s telom, mysľou a duchom a s bodom smerujúcim nahor naznačuje zvýšenie vedomia.
Keď ukazuje nadol, spája sa aj so ženskou energiou a reprodukciou, keďže pripomína priestor maternice.
Kruh
Kruhy zdanlivo nemajú začiatok ani koniec, takže predstavujú nekonečnú slučku. Kruhy v posvätnej geometrii ako také možno považovať za symbol jednoty. Myšlienka tohto „nekonečného“ tvaru je preukázateľná a pozorovateľná v pí, čiže pomere obvodu kruhu k jeho priemeru. Pi je iracionálne číslo, ktoré trvá večne, nikdy sa neopakuje.
Štvorec
Štvorce v posvätnej geometrii predstavujú veľmi praktickú a pevnú energiu. Zamyslite sa nad základňou pyramídy – je to štvorec. Takže tento tvar možno považovať za základný a spoľahlivý. Je veľmi stabilný, uzemňujúci a bezpečný.
Špirála
Od slimačej ulity k Zemi, ktorá sa točí okolo Slnka, keď cestujeme vesmírom, špirálu, označovanú aj ako Fibonnaciho postupnosť alebo Zlatý rez, možno považovať za fyzický prejav výrazu „ako hore, tak dole“. “
Tieto špirály sa týkajú všetkého od tvaru našej DNA až po to, ako energia prúdi cez čakry.