Skip to main content
KošíkClose Cart

Mandala

Slovo mandala pochádza zo starovekého indického jazyka (sanskrit), čo znamená kruh alebo stred. Mandala je nakreslená z centrálneho bodu a je obklopená krásnymi vzormi a dekoráciami, ktoré sú vzájomne prepojené. Obrázok mandaly môže symbolizovať všetko v živote, čo je vzájomne prepojené a nikdy sa nekončiace. Kruh je skvelým symbolom, ktorý ilustruje, že život nemá koniec a  všetko je súčasťou prírody, sveta a vesmíru.

Maľba mandaly je symbolickým obrazom ,ktorý predstavuje celistvosť,  nekonečnosť, nadčasovosť a jednotu. Mandala je v mnohých ázijských kultúrach známa ako duchovný a rituálny symbol.

Mandala sa maľovala hlavne pre meditačné účely. Používala sa na udržanie mysle, uvoľnenie stresu a zníženie negatívnych myšlienok  a zlej energie.

Pri jej maľovaní sa človek odpája od chaotického sveta a  plne sa sústredí na seba a nastaví svoju myseľ k svojmu konečnému cieľu. Ak dokážete udržať víziu mandaly vo svojej mysli, prestáva Vás rozptyľovať okolie, dostávate sa do stavu zmeneného vedomia, keď vaša myseľ oddychuje. Umelecká krása mandaly je nielen príjemná na pohľad, ale je to aj nástroj na nájdenie vašej stability a vnútorného pokoja.

História Mandaly

Mandala je v ázijských kultúrach duchovným a rituálnym symbolom. Dá sa chápať dvoma rôznymi spôsobmi:

navonok ako vizuálna reprezentácia vesmíru alebo vnútorne ako návod na niekoľko praktík, ktoré sa odohrávajú v mnohých ázijských tradíciách, vrátane meditácie. V hinduizme a budhizme sa verí, že vstupom do mandaly a postupovaním smerom k jej stredu vás prevedie kozmickým procesom premeny z vesmíru utrpenia na vesmír radosti a šťastia.

V budhizme – piesková mandala, vznikla na meditačné účely. Stred mandaly väčšinou obsahuje kruh, ktorý predstavuje duchovné osvietenie, slobodu alebo Budhu. Mandala pomáha praktizujúcim nájsť sa ako súčasť prírody a stať sa celistvosťou vesmíru.

Kvôli rozšíreniu Budhovej filozofie a jeho učenia priniesli budhistickí mnísi a cestovatelia so sebou obrazy mandaly do iných častí sveta cez slávnu Hodvábnu cestu, jednu z najstarších obchodných ciest, ktorá spájala Východ a Západ na začiatku 4. storočia.

Pravidelne sa objavuje na vyobrazeniach kresťanských svätých so svetelnou svätožiarou okolo ich hláv.

Domorodí Američania zo severných a južných oblastí používali mandalu ako priamu reprezentáciu božstva alebo vesmíru,  alebo na symbolizáciu duchovnej cesty, stavu mysle.  Používala sa v indiánskej kultúre na  odháňanie zlých duchov vo forme  lapačov snov.

Starovekí Kelti využívali kruh v kruhu zdobený rôznymi vzormi, ktorý korešponduje s mandalou, rovnako ako starí Mezopotámčania v symboloch svojich božstiev.

Mandala je zvyčajne kruh, ale môže to byť aj štvorec obklopujúci kruh, séria kruhov, samotný štvorec alebo kruh obklopujúci obrázok, ako je lotosový kvet, hviezda alebo zobrazenie Budhu. Mandala môže mať akýkoľvek tvar a neexistuje žiadny „správny spôsob“ ako ju nakresliť. Jej meditatívny a symbolický význam je hlboký a ďaleko presahuje jej vizuálny vzhľad.

 

Druhy mandál

  1. Kultúrna mandala

Kultúrna mandala má pevný vzor a štýl podľa tradičných pokynov. Účelom tohto druhu mandaly je ilustrovať náboženské texty alebo tradičné písma.

  1. Liečivá mandala

Považuje sa tiež za osobnú mandalu. Má neobmedzené množstvo symbolov a kreatívnych vzorov, ktoré sú vytvorené pre jednotlivca. Mandala má zvyčajne živý vzhľad. Každá farba má špeciálne účinky na myšlienky človeka, jeho nálady a emócie. Preto je dôležité múdro vyberať farby , ktoré majú symbolický význam, aby rezonovali s vaším cieľom, zámerom a účelom meditácie.

Význam farieb v mandale

Červená je symbolom sily, ohňa a vášne.

Oranžová farba vitality, tepla a energie.

Žltá farba múdrosti a učenia. Môže tiež predstavovať bohaté bohatstvo a prosperitu. Vyvoláva nové nápady pre podnikanie, zvyšovanie príjmov a spôsobuje rast alebo nové inovácie vo svete. Žltá tiež znamená svetlo, silu, radosť, jar a osvietenie.

Modrá Je to prvok vody a teploty chladu, preto symbolizuje pokoj a chlad. Predstavuje aj vnímanie vedomia a funkciu myslenia.

Fialová predstavuje duchovné sily.

Zelená farba prírody, pokoja, harmónie a zdravého života.

Biela predstavuje čistotu a múdrosť.

Čierna Je o tajomstvách, záhadách, prázdnote a hlbokých myšlienkach.

Význam symbolov na mandale

Slnko je najbežnejším symbolom zobrazeným v strede mandaly. Symbolizuje srdce a svetlo života v mnohých duchovných umeniach a ázijských tradíciách. Tiež symbol reprezentujúci vesmír, život a energiu. Vo všeobecnosti, keď sa pozriete na kruhový tvar, zvyčajne podporuje pocit harmónie a rovnováhy.

Osemramenné koleso

Je to symbol vesmíru v budhizme, čo je osemdielna cesta, ktorá vedie k duchovnému oslobodeniu.

Lotos kvet

Keď sa pozriete na to, ako rastie lotosový kvet, uvidíte, ako sa vyvíja pod bahennou vodou a siaha až nad čiaru ponoru a potom sa stáva nádherne rafinovaným kvetom, ktorý môže svet vidieť. Tento vývojový proces symbolizuje duchovné prebudenie a osvietenie. V ázijských kultúrach je lotos posvätným symbolom v budhizme a hinduizme.

Horizontálna čiara

Rozdeľuje sa nahor a nadol a predstavuje oddelenie zeme a neba.

Vertikálna čiara

Rozdeľuje smery vpravo a vľavo, čo predstavuje spojenie medzi svetmi.

Mandaly sú všade

Keď sa pozriete na náš každodenný život, uvidíte, že všade okolo nás sa objavujú mandaly, od prírody ako kvety, slnko, snehové vločky, kvapky vody, oči, pavučiny, kivi rozrezané na polovicu, bunky všetkých živých bytostí, atómy od všetkého na planéte až po predmety vyrobené človekom, ako sú hodiny, kompas atď., všetko je mandala.

Dokonca aj ľudské telo je mandala, pretože keď roztiahneme ruky a nohy, vytvoríme päťcípu hviezdu alebo hviezdu-mandalu.

kresba ľudského tela Leonarda da Vinciho.